SICO Print Solutions stawia na odpowiedzialność społeczną, angażując się w kolejne projekty charytatywne!

2025

W swojej blisko 25-letniej działalności SICO Print Solutions jest ogromnie świadome swojej roli jako społecznie odpowiedzialnego partnera. W zakresie postaw proekologicznych firma podejmuje odpowiedzialność wraz z producentami i kontrahentami, ściśle dostosowując się do norm i standardów, a także poddając oferowane produkty oraz usługi odpowiednim atestom i certyfikacji. Głębokie związki z wieloma branżami życia codziennego sprawiły, że SICO Print Solution sprzede wszystkim angażuje się w szeroko zakrojone działania o charakterze społecznym – WOŚP, Pajacyk, Szlachetna Paczka. Spektakularnym przykładem jest pomysł tzw. flagi sektorowej, która towarzyszyła polskim piłkarzom i kibicom, podczas rozgrywek EURO 2012 i EURO 2016, a później wielokrotnie prezentowana była w trakcie Poland Rock Festiwal.

Obecnie SICO Print Solutions wspiera Fundację Razem z Odwagą, angażując się w niezwykły artystyczny projekt donacyjny. Fundacja od ponad 15 lat pomaga chorym dzieciom wrócić do szczęśliwego świata dzieciństwa. Swoje działania opiera na metodach terapeutycznych, stosowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie SeriousFunNetwork, którego założycielem był słynny aktor Paul Newman. Wspierając się wynikami badań Uniwersytetu Yale, że zabawa oraz różne formy aktywności wspomagają procesy zdrowienia, proponuje terapie rekreacyjne, polegające na otaczaniu Odważnych Dzieci zabawą, radością i śmiechem oraz stawianiu ich przed wyzwaniami, tak by wychodząc poza strefę komfortu, odnosiły budujące sukcesy, w efekcie odzyskując pewność siebie, odwagę i radość z dzieciństwa.

Dwie niezwykle ważne inicjatywy Fundacji Razem z Odwagą, na które wciąż niezbędne są pozyskiwane od darczyńców środki, to City Camp – Miejskie Obozy Odwagi oraz program Z Odwagą w Szpitalu. City Camp to kilkudniowe zajęcia terapeutyczne, skierowane do dzieci, które zakończyły hospitalizację, ale wciąż nie mogą w pełni powrócić do codziennego życia i kontaktów z rówieśnikami. Idea obozu łączy aktywność fizyczną, sztukę i zabawę, aby wspierać rozwój emocjonalny oraz budowanie pewności siebie i relacji z otoczeniem. Dzieci są tu otoczone pełną opieką specjalistyczną. Efektem turnusu jest umiejętność radzenia sobie z nowymi wyzwaniami, a także nowe przyjaźnie i kontakty z rówieśnikami. Program Z Odwagą w Szpitalu wprowadza radość i wsparcie na oddziały szpitalne. Specjalnie przeszkoleni woluntariusze organizują w placówkach medycznych kreatywne zajęcia, gry i zabawy. Umiejętnie budowane jest poczucie beztroski i bezpieczeństwa, tak by budzący strach oddział, choć na trochę zamienił się w przyjazne miejsce. Do tej pory fundacja pomogła ponad 3000 dzieci, organizując ponad 55 tysięcy godzin terapeutycznych.

 

W celu zebrania środków na kolejne turnusy i zajęcia fundacja Razem z Odwagą aktualnie realizuje projekt współtworzenia obiektów artystycznych w Muzeum Rzeźby w Królikarni. Do udziału w nim dołączyli uznani polscy artyści, reprezentujący różne dziedziny sztuki. Ich zadaniem było wykreowanie dzieł wspólnie z zaproszonymi do współpracy dziećmi. W projekcie udział wzięli: Paweł Kowalewski – współzałożyciel legendarnej formacji Gruppa, uznawany za ikonę polskiej sztuki lat 80. Wraz z artystką wizualną Agnieszką Mastalerz oraz AI stworzyli obiekty inspirowane roślinami i kwiatami, otaczającymi warszawską Królikarnię. Karolina Wiktor – artystka wizualna i autorka z córką Igą wykreowały rzeźby z Liter Braku, czyli specjalnego alfabetu, opracowanego przez artystkę po doświadczeniu afazji. Projektantka i wykładowczyni w Katedrze Mody na warszawskiej ASP – Magdalena Komar, otoczyła opieką twórczą i realizacyjną projekt przestrzennej tkaniny z filcu, inspirowanej skrzydłami motyli, żyjącymi w lokalnym parku, pt. „Mikroświat”. Malarz i twórca obrazów cyfrowych oraz prac wideo – Tymek Borowski zaprojektował koncepcję, według której grupa 12 dzieci stworzyła 6 wariantów ikonicznej pracy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego. Zaś Przemek Dzienis – artysta wizualny stworzył kolekcję fotografii z dziećmi stylizowanymi na lata 60 pt. „Lekcja Sztuki”. Zgodnie z koncepcją artysty to swoista zabawa w chowanego w dostojnych progach Królikarni. Wydarzeniu kuratoruje Ewa Ziembińska z Muzeum Rzeźby w Królikarni.

Prace powstały podczas marcowych warsztatów ko-kreatywnych w muzeum. Organizacja warsztatów była możliwa również dzięki zaangażowaniu SICO Print Solutions. Na potrzeby fundacji firma przekazała również koszulki, fartuchy i czapeczki bejsbolowe, które ułatwiły i uprzyjemniły dzieciom zmagania artystyczne.

Wszystkie dzieła zostaną wystawione na licytację charytatywną w Domu Aukcyjnym Desa Unicum, która odbędzie się w dniu 11 kwietnia (piątek) o godz. 19.00 w siedzibie Desy, przy ulicy Pięknej 1A w Warszawie. Przed aukcją można będzie obejrzeć licytowane prace, jak również twórczość innych artystów, współpracujących na co dzień z fundacją.

„Jeśli rozejrzymy się po własnych domach, zorientujemy się, że w zasadzie wszystko opiera się na druku, dlatego naszym obowiązkiem jest wyjść poza projekty wewnętrzne. Jako ojciec nie wyobrażam sobie bezradności, strachu i niepewności, jakie niesie ze sobą trudna diagnoza. A co dopiero czują dzieci? Jestem dumny z możliwości zaangażowania się w projekt, łączący kreatywność, różne formy artystycznego wyrazu oraz udział najmłodszych. Liczę, że wszystkie wystawione na licytację dzieła, trafią we właściwe ręce, a donatorzy wykażą się wielkim sercem. My również tam będziemy” – komentuje Piotr Klamecki, Prezes Zarządu SICO Print Solutions.

Piotr Klamecki

Prezes Zarządu SICO Print Solutions