Sitodruk

Sitodruk czyli potoczna nazwa druku sitowego lub serigrafii jest to technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych.

Technika ta wykorzystywana jest zarówno do zadrukowania dużych powierzchni, jak i niewielkich elementów z materiałów takich jak karton, tkanina, drewno, folia czy plastik. Dzięki temu nadruk metodą sitodruku można nanieść na wiele przedmiotów, na przykład odzież reklamową, torby bawełniane czy foliowe. Taka elastyczność doboru podłoża daje duże możliwości i znacząco ubogaca ofertę zakładu poligraficznego. Wiedząc już, co to jest sitodruk, przejdziemy do jego zalet.

Jakie są plusy tej techniki druku?

Wybierając odpowiednią technologię do nadruków na różnych powierzchniach, na pewno kluczowym aspektem jest wytrzymałość gotowych wyrobów. Zatem czy sitodruk jest trwały? Dzięki przetłaczaniu farby przez matrycę technika ta jest nie tylko jedną z najpopularniejszych, ale i gwarantującą największą wytrzymałość. W przypadku nadruku na bawełnie tkanina ta z powodzeniem może być prana w pralce. Grafika wykonana taką metodą na poliestrze, plastiku czy folii jest trwała, nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego czy wody.

Opisywana technika daje możliwość wiernego odwzorowania oryginalnego pliku graficznego. Dodatkowo sitodruk umożliwia realizację dużej ilości nadruków w stosunkowo krótkim czasie. Im większy nakład, tym niższy koszt jednostkowy. Odwrotna zależność występuje natomiast w przypadku ilości kolorów w gotowym projekcie – jednokolorowe grafiki wykorzystują jedynie jedną matrycę kolorystyczną, dlatego są najbardziej ekonomiczne w produkcji. Z pewnością jednak w przypadku mniejszych ilości zamówionych egzemplarzy druk tą metodą wciąż jest opłacalny, głównie z uwagi na bardzo dobrą trwałość gotowych produktów.

Sico Print Solutions – dystrybutor farb i preparatów do sitodruku

Przedsiębiorstwa zainteresowane współpracą zachęcamy do zapoznania się z naszym katalogiem produktów, wśród których znajdują się między innymi wydajne i trwałe farby, także z efektami specjalnymi (fotoluminescencyjne, brokatowe, UV), emulsje światłoczułe, siatki czy gumy raklowe. Nasz doświadczony zespół doradzi wybór odpowiednich preparatów i innych akcesoriów przeznaczonych do pracy metodą sitodruku.