DTF – direct to film

Co to jest druk DTF?

Proces DTF polega na cyfrowym druku grafiki na specjalnej folii PET, a nastepnie pokrycia mokrego wydruku proszkiem, który jest jednocześnie klejem i podkładem. Folie PET z wydrukiem posypanym odpowiednim proszkiem wygrzewamy w urządzeniu.

Jakie są koszyści z DTF?

  • niskie koszty inwestycji, duża zyskowność
  • łatwy proces produkcji
  • wysoka wydajność druku
  • szerokie możliwości nadruku na różnych tkaninach
  • brak ograniczeń minimalnych nakładów
  • elastyczny nadruk
  • pominięcie fazy pretreatmentu
  • pełnokolorowe trasnsfery bez wycinania i obierania.

Zadruk tekstyliów możliwy jest za pomocą różnych metod. Jedną z najnowszych technologii jest Druk DTF – Direct to Film. To najlepszy wybór do nisko- i średnio- nakładowych produkcji, ponieważ pozwala na uzyskanie wielokolorowych wydruków termotransferowych w doskonałej jakości i trwałości. Umożliwia wydrukowanie skomplikowanych i szczegółowych wzorów na tkaninach o dowolnym składzie i kolorze.

Niskie koszty inwestycji i duża zyskowność – co to znaczy?

Jedną z największych zalet druku DTF jest niska kwota, którą trzeba zainwestować w sprzęt i niezbędne akcesoria. Już inwestycja rzędu kilkunastu tysięcy złotych pozwala na rozpoczęcie produkcji i rozpoczęcie biznesu. Aby przyspieszyć proces, należy zakupić maszyny rolowe. Do przygotowania wydruku niezbędny jest również plik graficzny oraz dodatkowe oprogramowanie, np. CADLink.

Czym DTF różni się od innych metod nadruku?

Istnieje wiele technologii pozwalający na drukowanie grafik na tkaninach. Pod wieloma względami druk DTF nie ma sobie równych, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunek kosztów do jakości finalnego produktu.

Metoda DTG operuje na znacznie kosztowniejszych maszynach, a tusze są nawet kilkukrotnie droższe – przy zachowaniu tej samej wydajności. Ponadto, w DTG produkcja jest uciążliwa i czasochłonna, a w przypadku błędu na etapie nałożenia podkładu, trzeba pogodzić się ze stratą nie tylko nadruku, ale i tkaniny.

Inne metody, takie jak Flex czy sitodruk, nie pozwalają na uzyskanie tak precyzyjnych przejść tonalnych jak w druku DTF. Nie bez znaczenia pozostaje także elastyczność gotowego wydruku. W przypadku tych metod tkanina w zadrukowanym miejscu staje się sztywna i twarda, a przez to niemiła w dotyku.

Druk w metodzie DTF to także jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Proces technologiczny omija użycie chemii sitodrukowej, tworzenie matryc i forem tym samym znacznie zmniejsza produkcję odpadów.

Druk DTF dla Twojej firmy

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą SICO Polska. Dostarczamy profesjonalne urządzenia i dodatki, umożliwiające pracę z doskonałą precyzją i wysoką wydajnością.